Dnes:18°C

Zítra:13°C

Neděle 25.9. Zlata
Menu

Děsivé probuzení Krajta královská se v noci připlazila do domu mladé rodiny

Krajta královská se v noci připlazila do domu mladé rodiny

foto: MP Brno

25. 07. 2019 - 10:30

Děsivé probuzení včera zažila mladá rodina z Řečkovic. Muž se ženou procitli kolem druhé hodiny ráno a zjistili, že uvnitř bytu mají exoticky vyhlížejícího hada. I se svým malým dítětem proto rychle odešli z domu a dočasné útočiště našli u sousedů. Ještě předtím duchapřítomně zavřeli dveře do zahrady, jimiž se plaz pravděpodobně do místnosti dostal.

Tím zabránili jeho úniku do volného prostoru za domem. Z bezpečí potom zavolali na tísňovou linku městské policie a strážník operačního střediska za nimi poslal hlídku odchytové služby. Odchytář se na ulici s obyvateli domu sešel a ti mu nemovitost zpřístupnili. Uvnitř objevil přibližně metrovou krajtu královskou a s použitím speciálních kleští a vaku se mu ji podařilo zajistit. Škrtiče převezl služebním vozidlem a zprostředkoval jeho předání do záchranné stanice. Odkud se dospělý samec krajty na pozemek u řečkovického domu dostal, zatím není jasné.

Strážníci evidují během roku zpravidla pouze jednotlivé výjezdy k odchytům hadů. Většinou jsou to nejedovaté užovky, například užovka červená. Její kousnutí je pro člověka prakticky neškodné, ale svým výrazným zbarvením vzbuzuje tento had u mnoha lidí strach.

Oproti tomu byl zdokumentován případ, kdy urostlá krajta dokázala díky své pružné čelisti pozřít celého uhynulého krokodýla. Brněnští strážníci odchytávali krajtu i v roce 2010 před bystrckým obchodem. V letech 2011 a 2013 zajistily hlídky městské policie v Židenicích a středu Brna také hroznýše královské.

Další články