Dnes:8°C

Zítra:7°C

Čtvrtek 20.2. Oldřich
Menu

Velké oslavy Streetparty bude vrcholem oslav 150 let dopravního podniku

Streetparty bude vrcholem oslav 150 let dopravního podniku

foto: DPMB

19. 08. 2019 - 16:00

Oslavy 150. výročí městské hromadné dopravy v Brně, které DPMB pro veřejnost pořádá, vrcholí. V sobotu 17. srpna vyjela z Moravského náměstí k Semilassu koněspřežná tramvaj, tak, jak tomu bylo přesně před 150 lety. Zástupci města Brna a dopravního podniku v místě odhalí historický označník, který bude významné jubileum připomínat. V sobotu 31. srpna pak bude Lidická ulice patřit akci, kterou město ještě nezažilo. Streetparty 150 ohromí dvěma komentovanými přehlídkami vozů a nekončícím doprovodným programem.  Akce se konají pod záštitou primátorky města Brna Markéty Vaňkové.

„Hromadná doprava je jedním ze základních stavebních kamenů fungujícího města. Osobně si myslím, že můžeme být hrdí na kvalitu služeb, které se nám, občanům Brna, v oblasti MHD dostávají. Letos tedy oslavujeme nejen minulost, ale i současnost a pevně věřím, že na tento jubilejní rok dlouho nezapomeneme,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na minutu přesně 150 let          17. srpna 2019

V sobotu 17. srpna v 19 hodin uplyne přesně 150 let od první jízdy koněspřežné tramvaje v Brně z tehdejší ulice Kiosk č. 5. V tento den se začala psát historie hromadné dopravy nejen ve městě Brně, ale i na území dnešní České republiky.

„Stát přesně po 150 letech na místě, kde se začala psát historie městské hromadné dopravy v Brně je pro mě obrovská čest. Velký kus práce, kterou odvedli naši předchůdci, je pro nás závazkem provozovat dopravu ve městě na co nejvyšší úrovni. Zároveň je toto jubileum novým startem a osobně jsem zvědavý, kde budou mí nástupci a město Brno za dalších padesát, sto nebo sto padesát let. Doufám, že si spolu s námi lidé oslavy užijí,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Dopravní podnik města Brna přesně o 150 let později odhalí na místě historický označník, který od tohoto dne bude významný okamžik i letošní jubileum připomínat. Poté vyjede stejně jako v minulosti koněspřežná tramvaj na jízdu k Semilassu. Akce se uskuteční za přítomnosti prvního náměstka primátorky města Brna Petra Hladíka.

O výrobu historického označníku se zasloužili sami Brňané a další milovníci dopravy z různých koutů republiky i světa. V dražbě sedadel ve Zlaté tramvaji KT8 se vybralo přes 80 tisíc korun, ze kterých byl označník pořízen. Patroni sedaček jsou na akci pozváni a podnik pro ně Zlatou tramvaj vypraví, aby mohli na svá sedadla usednout a v tento výroční okamžik se společně svézt.

Kuličky, které budou od 17. do 31. srpna padat orloje na náměstí Svobody, ponesou logo 150 let MHD. Několik desítek jich bude možné 31. srpna zakoupit i na Streetparty 150 v Informačním stánku DPMB, jedná se o limitovanou edici.

Streetparty150 - akce, která se koná jednou za 150 let               31. srpna 2019

V průběhu sobotního odpoledne dne 31. srpna 2019 budou pro veřejnost na programu dvě komentované přehlídky vozů Dopravního podniku města Brna a Technického muzea v Brně, a to od historických po současné. Mezi přehlídkami se utkají řidiči tramvají z českých i slovenských dopravních podniků v soutěži jízd zručnosti. Během odpoledne a večera budou v Lidické vystaveny i historické osobní automobily, veřejnost je zvána do otevřené hasičské zbrojnice, ukázky své práce představí  ZZS JMK a hasiči, své brány otevře EON, o zábavu dětí se postará SVČ Lužánky a mnoho dalších, o občerstvení místní podniky a pozvaní provozovatelé občerstvovacích stánků. DPMB očekává účast tisíců lidí.

„Rád bych pozval všechny naše cestující, Brňany i návštěvníky města na tuto akci, kterou jsme začali připravovat už v roce 2017. Věřím, že bude velkolepá a osloví nejen milovníky dopravy.  Zároveň bych tímto chtěl poděkovat městu Brnu za podporu, všem zaměstnancům podniku za náročnou organizaci oslav a všem partnerům za skvělou spolupráci,“ uvedl při příležitosti blížící se Streetparty150 generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Harmonogram akce:

13:00 slavnostní zahájení Streetparty150 za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové

13:30 1. komentované defilé současného i historického vozového parku

15:30 průjezd 150 velocipedistů na historických kolech

16:00 soutěž zručnosti řidičů šalin, tramvají a električiek

17:30 vystoupení Konzervatoře Brno

18:00 2. komentované defilé současného i historického vozového parku

20:00 koncert Brněnských swingových legend

Lukáš Blokša
Autor: Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články